Wakacyjne wydarzenia

Zjazdy rodzinne – jak zorganizować to wydarzenie?

Zjazd rodzinny to okazja do zachowania rodzinnych tradycji i zwyczajów. Nabiera szczególnego znaczenia we współczesnym świecie: coraz większa ilość obowiązków sprawia, że na spotkania w szerokim gronie rodzinnym mamy zbyt mało czasu. O losach dalszej rodziny dowiadujemy się często w rozmowach telefonicznych i to z tak zwanej drugiej ręki, nie bezpośrednio od tych, których dane informacje dotyczą.

Najważniejszy jest budżet i plan

Fundusze, którymi dysponujemy mają kluczowe znaczenie dla planowania zjazdu rodzinnego. W kosztach zjazdu rodzinnego z reguły uczestniczą wszyscy goście w równych częściach. Z tego powodu należy zaplanować go w taki sposób, by cena była dosłownie na każdą kieszeń. Należy również z góry ustalić członków rodziny, ewentualnie przyjaciół, którzy zostaną na zjazd zaproszeni. Jest to jeden z dłuższych etapów organizacji, bowiem w trakcie zapraszania poszczególnych gości, dołączają kolejni, których organizator częstokroć nie zna osobiście.

Elementem planu jest również określenie charakteru imprezy. W przypadku imprez krótszych i bardziej formalnych wybiera się obiad lub kolację. W przypadku imprez mniej formalnych różnego rodzaju grille, spływy kajakowe czy inne aktywne formy wspólnego spędzenia czasu.

Czas i miejsce

Nie ma jednej, idealnej daty na organizację zjazdu rodzinnego. Z pewnością warto unikać okresu świątecznego, bowiem ten czas większość osób spędza w gronie najbliższej rodziny. Odłóżmy organizację zjazdu, jeśli w tym samym roku odbędzie się w rodzinie wesele – z pewnością to również jest okazja do spotkania w gronie większej rodziny. Optymalnym terminem wydaje się być okres letni, gdy łatwiej zaplanować urlop. Czas wakacji sprzyja również wybraniu miejsca zjazdu rodzinnego. Wyższe temperatury sprawiają, że wspólne imprezowanie może przebiegać na świeżym powietrzu: nad jeziorem, w górach czy nad morzem. Do wyboru są zarówno mniejsze hotele, które pozwolą na stworzenie kameralnej rodzinnej atmosfery, jak i nieco większe gospodarstwa agroturystyczne, które zlokalizowane są przeważnie w urokliwych i cichych miejscach. Sprzyjają one rodzinnej integracji.

Kolejną kwestią związaną z wyborem miejsca jest oferowane menu. Powinno uwzględniać osoby będące na diecie bezmięsnej i bezglutenowej, a co za tym idzie posiadać w ofercie posiłków dania uwzględniające ten sposób odżywiania się. Przy dużej liczbie uczestników imprezy z pewnością znajdą się osoby, które ograniczają spożycie produktów odzwierzęcych i glutenowych. Uwzględnienie ich gustów jest konieczne, by czuły się zaopiekowane i zauważone.

W przypadku, gdy zjazd przebiega z noclegiem, warto wynająć taki lokal, który posiada parkiet do tańca. Wieczorna muzyka i drinki z pewnością zachęcą do spędzenia czasu na parkiecie.

Zdjęcia

Zdjęcia to niewątpliwie piękna pamiątka z rodzinnego spotkania. W budżecie spotkania warto przewidzieć pewną kwotę na zatrudnienie fotografa, który uwieczni wspólnie spędzone chwile. Jeśli jednak budżet na to nie pozwala, to zdjęcia wykonane przez uczestników imprezy również będą wspaniałym pomysłem, który jednak wymaga zaangażowania jednej lub kilku osób, kompletujących zdjęcia od wszystkich uczestników. Pięknym zwieńczeniem wspólnego spotkania będzie rodzinne zdjęcie, które oprawione otrzymają wszystkie rodziny uczestniczące w tym wydarzeniu.

Zjazd rodzinny może być cudowną okazją do zobaczenia się po latach, wspólnego biesiadowania, poznania aktualnej sytuacji członków rodziny i zacieśnienia rodzinnych więzi. Wiele odnowionych relacji pozwoli na częstszy kontakt telefoniczny i wzajemne odwiedziny. Najważniejsze jest jednak poczucie wspólnoty i łączącej ją miłości.

bard